T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BAĞCILAR - Ahi Evren Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Onlar öncüler, onlar öndeler.

Onlar öncüler, onlar öndeler.

 

        Sezai Karakoç’un  ‘’Diriliş Neslinin Amentüsü’’ kitabı okunarak kitap hakkında öğretmenlerle söyleşi yapıldı. Sezai Karakoç’un “ Diriliş Neslinin Amentüsü “ adlı kitabını ele aldığımızda ilk baskısını 1976 yılında yaptırdığını görmekteyiz.

        Kitabın içeriğinde özlemi duyulan diriliş neslinin özelliklerini göstermesi bakımından oldukça önemli bir eserdir. Yazarın görüşü “öncü bir neslin, diriliş neslinin yetişmesi elzemdir. Bu neslin en belirgin özellikleri tarih bilinci derinliği içinde yaşadığı toplumla barışık olma ve toplumun her katmanında varlık gösterme çalışkanlık ve savaşçılık olmalıdır.

        Kitapta öncelikle diriliş eri savaşçı olmak mecburiyetindedir. Kendi mevzisini korumakla mükelleftir. Yazara göre bu savaşı verirken top, tüfek, füze kullanılmayacaktır. Çünkü bu savaş bir ruh savaşıdır, medeniyet savaşıdır, zihniyet savaşıdır.

       Batı uygarlığı ile mücadele etmenin yolu da medeniyetin bilim, sanat, estetik ve düşünce açısından gelişmesi, bu alanlarda kendine özgü bir dinamik oluşturmasına bağlıdır. Olması gereken ilkeler, amentünün kültür, ekonomi ve sosyal plandaki ilkelerini bu şekilde sıralandıktan sonra bütün meselenin geçmişte özü yitirilen varoluş şuurunun yeniden kazanılması yolunda köklü ve sürekli bir girişimin başlaması gerektiğini söyler yazar. Bu girişim de diriliş girişimidir.

        Ayrıca, geçmişten günümüze İlk Türk devletlerinden günümüze kadar eğitim  ve bilim kurumları  , eğitim kurumlarının bilime katkısı çerçevesinde sunum yapılarak bilgi paylaşımında bulunuldu.

       İlk Türk devletlerinin yaşam biçimleri onların eğitim anlayışlarını da etkilemiş, bu nedenle; çevre, aile ve törenin etkin olduğu bir eğitim anlayışı benimsenmiştir. Bu dönemde  kültürün sonraki nesillere aktarılmasında; destanlar, şiirler ve atasözleri önemli rol oynamıştır.


21-05-201921-05-201921-05-201921-05-201921-05-2019

 

 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 21.05.2019 - Güncelleme: 21.05.2019 12:36 - Görüntülenme: 101
  Beğen | 0  kişi beğendi